توی این نوشته قراره یه کلیات درباره‌ی دوره‌ی فیزیوپات و استاجری و اهمیت این دوره بهت بگیم و توضیح بدیم چجوری میتونی با برنامه‌ریزی مناسب بیشترین و بهترین نتیجه رو کسب کنی.

برنامه‌‌ی راهبردی بالین

برای موفقیت توی امتحانای بزرگ رزیدنتی و ارتقاء و بورد و… باید از امتحانای کوچیکتر فیزیوپاتولوژی و استاجری شروع کنی و خودتو آماده کنی.

فیزیوپات و استاجری

  • قراره تو فیزیوپات و استاجری چیکار کنیم و چی بخونیم؟
  • چجوری برای امتحانای آخر ماه در طول کورس درس بخونیم؟
  • اگه در طول ماه درس نخوندیم آخر ماه نزدیک امتحان چیکار کنیم؟
  • برنامه‌ی اختصاصی فیزیوپاتولوژی یا استاجری برای منم دارید؟

فیزیوپاتولوژی و استاجری چی بخونم؟ چجوری بخونم؟

تو فیزیوپاتولوژی و استاجری قراره چیکار کنیم؟

بعد از امتحان علوم‌پایه، ما وارد دنیای جذاب بالین میشیم. شروع دنیای بالینی با دوره‌ی کارآموزی یا همون استاجریه. اینقدر این دوره توی آموزش پزشکی مهمه که قبل از ورود به استاجری باید یه کلیات که اساس و بیس علم پزشکی رو میسازه، یاد بگیریم. واسه‌ی یادگیری این مهمات ما دوره‌ی فیزیوپات رو می‌گذرونیم.

مهم‌ترین دوران پزشکیت همین دوران فیزیوپات و استاجریه که تورو برای امتحانات پره‌انترنی و رزیدنتی و از همه مهمتر کار آینده‌ی پزشکیت آماده میکنه.

اکثر دانشگاه‌ها توی مقطع فیزیوپات ۷تا کتاب داخلی (قلب، ریه، غدد، روماتولوژی، خون، گوارش، کلیه) که مادر طب پزشکین رو به‌همراه پاتولوژی اختصاصی و فارماکولوژی و سمیولوژی ارائه میدن، که داخلیارو ماهانه میخونن و آخر ماه امتحان اون درس داخلی رو میدن و دو ماهم سمیولوژی دارن و در طول این یکسال درسای فارما و پاتو رو به صورت ترمی یا هر قسمتشو با کتاب داخلی مربوط به خودش امتحان میدن.

بعضی دانشگاه‌ها درسای دیگه مثل جراحی و عفونی و نورولوژی و… رو برای کم کردن بار دوران استاجری توی فیزیوپات ارائه میدن. دوران استاجری همون دوره‌ی فیزیوپات تکامل یافته‌س که به اون درسای تئوری فیزیوپات، بخشای بیمارستانیم اضافه میشه و جذابیت کار بیشتر میشه.

اهمیت دوران فیزیوپات اونجایی مشخص میشه که وقتی وارد بخشای جراحی و زنان و اطفال و چشم و … میشیم، تاثیر درسای داخلی رو واضحاً توی اون بخشا حس میکنیم (گفتم که داخلی مادر طبه). پس حواست به این دوران باشه.

تو فیزیوپاتولوژی و استاجری قراره چی بخونیم ؟

وزارت بهداشت هرسال برای امتحان پره‌انترنی و رزیدنتی یک سری منابع و رفرنس اعلام میکنه که برخلاف دوران علوم‌پایه که اصن رفرنس اهمیتی توی درس‌خوندنمون نداشت (خداوکیلی رفرنس فیزیک و ایمونو و زبان و… به چه درد دنیا و آخرتمون میخورد)؛ از فیزیوپات به بعد تمام کارمون با رفرنس و تکسته. ولی مشکل رفرنس اینجاست که حجمش فوق‌العاده زیاده و زبونش خیلی رسمی و خشکه و واسه‌ی تایم کم کورسای فیزیوپات خیلی سنگینه و علناً خوندنش به عنوان منبعی برای امتحانای آخر ماه و رزیدنتی غیرمنطقیه.

درکنار رفرنس جزوه‌ی استاد وجود داره که برای امتحانای پایان کورس گزینه‌ی مناسبیه، ولی مشکلش اینه که برای سواد کلی و امتحانای پره‌انترنی و رزیدنتی خیلی نمیشه روش حساب باز کرد. حالا در ادامه میگم بهت که چجوری باید ازش استفاده کنی.

گزینه‌ی بعدی برای منبع درسیمون توی فیزیوپات و استاجری، شبیه‌ترین کتابای کمک‌درسی به رفرنساییه که وزارت بهداشت اعلام کرده که هم بتونی به کمکشون امتحانای دانشگاه رو خوب بدی و هم بتونی برای پره‌انترنی و رزیدنتی بهشون اعتماد کنی. طرز استفاده ازین کتابارم بهت میگم.

چجوری برای امتحانای آخر ماه در طول کورس درس بخونیم؟

برای درس خوندن توی دوره‌ی فیزیوپات باید اول هدفتو مشخص کنی ببینی که میخوای جزء کدوم گروه از دانشجوها باشی. جدول زیر رو ببین تا بهت بگم قضیه از چه قراره:

کدومشی؟ تکلیفتو با خودت مشخص کنچی بخونی؟
میخوام فقط پاس شمجزوه
میخوام یه نمره‌ی خوب توی فیزیوپات بگیرمجزوه + فصول مهم کتاب (فصلای سوال‌خیز)
میخوام فیزیوپات رو با نمرات عالی بگذرونمجزوه + کتاب (کل کتاب به جز مطالبی که مخصوص مقاطع بعدیه) + تست
درکنار نمرات فیزیوپاتم حواسم به آینده هم باشه (امتحان پره‌انترنی و رزیدنتی و…)جزوه + کتاب + تست + خلاصه

میخوام فقط پاس شم

یادت باشه برای پاس شدن همون جزوه‌ی استادت کافیه. درسته سوادت زیاد نمیشه و توی امتحانای پره انترنی و رزیدنتی به مشکل برمیخوری و کارت دوبرابر میشه ولی یه قانون کلی توی امتحانای دانشگاه‌ها هست که مربوط به یه رشته‌ی خاصم نیست و اینه که «هر استاد اون چیزی رو سوال میده که خودش خوب بلده». یعنی اکثر استادا چون حال ندارن رفرنسای جدید رو چک کنن و اسلایداشونو آپدیت کنن، موقع درس دادن روی یه سری نکات سر کلاس تاکید میکننو اکثر سوالاشونم از همون نکات میدن. پس اگه یه جزوه‌ی خوب از حرفای استادت داشته باشی به احتمال زیاد میتونی اون درسو باهمون جزوه پاس کنی.

میخوام یه نمره‌ی خوب توی فیزیوپاتولوژی بگیرم

اگه میخوای دیگه خیلیم ضایع نباشه که همه بگن لب مرز پاس کرده و معدلت خیلی داغون نشه لازمه علاوه بر جزوت از کتاب هم استفاده کنی تا اگه سوال از یه جایی غیر از حرفای استاد اومد غافلگیر نشی. البته برای اینکار لازم نیست کل کتاب رو بخونی و کافیه که فصلایی که مهمترن (مثل فصول آسم، پنومونی، بیماری‌های انسدادی و ترومبوآمبولی از کتاب ریه) و چه توی فیزیوپات و استاجری و چه توی امتحانات جامع (پره‌انترنی و رزیدنتی) بیشتر ازشون سوال میاد رو انتخاب کنی و بخونی.

میخوام فیزیوپات رو با نمرات عالی بگذرونم

برای معدل الف شدن و پز دادن جلوی خاص و عام لازمه که یکم به خودت فشار بیاری و ساعت مطالعتو یه اپسیلون بیشتر کنی. بالاخره نابرده رنج گنج منج و ازین حرفا…  آما فقط بالابردن ساعت مطالعه و خرخونی به تنهایی تورو پروفسور نمیکنه. پس باید با برنامه و حساب شده از امکانات و منابعی که داری استفاده کنی. جزوه رو که حتما میخونی تا با علایق استادت آشنا شی. حالا برای اینکه به موضوع کامل مسلط باشی تا بتونی به همه‌ی سوالای امتحان جواب بدی لازمه که کتاب خونده باشی.

حالا دوستان از پشت صحنه اشاره میکنن که ما وقت نداریم کتاب بخونیم که….!!! اینجاست که ماهایی که دوتا روپوش بیشتر از دوستان پاره کردیم به کمکت میاییم و میگیم چجوری،کی، کجا، چیارو بخونی. برای اینکه به موضوع مسلط شی باید مطالبی رو که خوندی مرور و تمرین کنی. بهترین روش مرور مطالب استفاده از تسته. بهترین تستاییم که میتونی بهشون اعتماد کنی، تستای فیزیوپات دانشگاه‌های مادر و تستای پره‌انترنی و رزیدنتی سالای قبله.

درکنار نمرات فیزیوپاتم حواسم به آینده هم باشه (امتحان پره‌انترنی و رزیدنتی و…)

این وسط یه عده هم هستن که کلاً از بچگی آینده‌نگر بودنو جز قله‌ها جاشون نیست. این اعجوبه‌ها به کم قانع نیستن و با نمره‌ی الف شدن توی فیزیوپات و استاجری سیراب نمیشن و به فکر رتبه‌های برتر امتحانای جامعن. از اول به جای غر زدن، با استفاده از یه برنامه‌ی کامل و جامع و یه راه بلد که راهنماییشون کنه، از همون اول خودشونو واسه‌ی رقابتای بزرگ آماده میکنن.  خب برای اینکه نمره‌ی عالیمونو داشته باشیم، کتاب و جزوه‌مونو کامل میخونیم. درکنارش از روشای خلاصه‌برداری و تست‌زنی هم باید استفاده کنیم تا هم تمرین کرده باشیمو به درسا مسلط شیم و هم با استفاده از خلاصه‌ها روزای نزدیک به امتحانای جامع سردرگم نشیم.

برنامه‌ی اختصاصی فیزیوپات و استاجری برای منم دارین؟

با توجه به شرایط خاص هر فرد و برنامه‌های کلاسی و امتحانی متفاوت هر دانشگاه، میتونی به صورت اختصاصی با مشاورای ما در ارتباط باشی تا هم با راهنماییاشون انگیزه‌ی لازمو بهت تزریق کنن و از استرست نسبت به امتحانا کم بشه و هم بتونی با برنامه‌ی مختص خودت که مشاورامون بهت میدن به اون چیزی که میخوای برسی.

مشاوره تلگرامی دکتر امیررضا صانعی‌پور 

درباره کیمیا آریان

یک عدد دانشجوی پزشکی میکس شده با بازیگری، تحقیقات و اندکی نویسندگی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *