برای مثال فرض کنید که بیماری در حین عمل جراحی به علت قصور انگشت خود را از دست می‌دهد.
آیا در چنین حالتی بیمار می تواند تقاضای قصاص همان انگشت پزشک را بنماید؟

💡در پاسخ به این سوال باید گفت که بر اساس ماده ۲۸۹ قانون مجازات اسلامی جرایم به ۳ دسته اصلی تقسیم می شوند:
ــ جرایم عمد
ــ جرایم شبه عمد
ــ جرایم خطای محض
قانون، قصاص را تنها در موارد جنایتها عمد به عنوان مجازات اصلی در نظر گرفته است و در سایر انواع جرایم (یعنی شبه عمد و خطای محض) هیچگونه مجوزی برای انجام قصاص وجود ندارد.
از آنجایی که بیمار با اطلاع و آگاهی و با اراده، خود را در معرض خطر عمل جراحی و یا هر اقدام تشخیصی یا درمانی دیگری قرار داده است لذا بر اساس تقسیم بندی فوق، خطای پزشکی در گروه شبه عمد قرار می گیرد.
بنابراین در آسیب‌های وارده به بیمار که ناشی از خطای پزشک باشد حکم قصاص جاری نخواهد گردید و پزشک یا سایر کادر درمانیِ قاصر به پرداخت دیه محکوم می‌گردند.

ماده۲۸۹ قانون مجازات اسلامی :جنایت بر نفس، عضو و منفعت بر سه قسم عمدی، شبه عمدی و خطای محض است.

از کانال ” دفاع از حقوق جامعه پزشکی”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *