وزارت بهداشت از دی ماه ۱۳۹۷ یه سری تغییرات توی شرایط طرح پزشکی ایجاد کرده که مهم‌ترینش حذف معافیت از طرح برای استعدادهای درخشان (طلای المپیاد، رتبه ۱-۱۰ کنکور، رتبه ۱-۳ آزمون های جامع) هست!

قانون جدید طرح پزشکی برای پزشکا و دندون پزشکا چی میگه؟

۱- امکان رفتن به طرح موقت قبل از خدمت سربازی لغو شد!

۳- خانمایی که همسرشون فوت شده دیگه از طرح معاف نیستن.

۲- این افراد بخاطر امتیاز علمی‌شون قبلاً از طرح معاف بودن و دیگه نیستن:

 • رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور سراسری
 • مدال طلای المپیاد کشوری دانش‌آموزی
 • رتبه‌های۱ تا ۳ آزمون جامع علوم پایه‌ / پیش‌کارورزی (پره‌انترنی) / دستیاری (رزیدنتی) پزشکی و دندانپزشکی

۴- اگه جایی طرح میری که ضریب محرومیت داره، قبلاً می‌تونستی قید کسری رو بزنی و ۲۴ ماه کامل طرح بگذرونی. اما الآن با قانون جدید طرح پزشکی دیگه نمی‌تونی و باید به اندازه‌ی ضریبش طرح بری. بیشتر نمیشه!

تبصره: عزیز دردونه‌های مامان و بابا یعنی تک‌فرزندها همچنان از طرح معافن!

۵- اگه تا ۳ ماه بعد از فارغ التحصیلی توی سامانه‌ی طرح ثبت‌نام نکنی اضافه خدمت می‌خوری! اینجوری:

 • ۳ ماه اضافه خدمت در صورت تأخیر بین ۳ تا ۶ ماه
 • ۶ ماه اضافه خدمت در صورت تأخیر بیش از ۶ ماه

تبصره: اضافه خدمت مشمول ضریب نمیشه و به تشخیص دانشگاه می‌فرستنت توی یه دهات محروم!

۶- کار غیر تمام وقت واسه مشمولای طرح ممنوعه!

پیشنهاد:شرایط معافیت از طرح

الان که معافیت از طرح رو برداشتن یعنی دیگه استریت نیستیم؟

جواب: ما دوتا قانون داریم به این شکل:

قانون اول: رتبه‌های ۱ تا ۳ امتحان علوم‌پایه/ پره‌انترنی/ رزیدنتی ۲ سال طرح اجباری ندارن و معافن.
یعنی برای (کار آزاد / ادامه تحصیل / مهاجرت تحصیلی) ممنوعیت ندارن.

قانون دوم: رتبه‌های ۱ تا ۴۰ امتحان علوم‌پایه / پره‌انترنی استریت هستن.
یعنی یه دانشجوی عادی که هم‌چنان ممنوعیت کار و مهاجرت تحصیلی داره. اما می‌تونه قبل از رفتن به طرح یا سربازی رفتن یه بار امتحان رزیدنتی بده و اگه قبول شد طرحش به طرح تخصص اضافه میشه!

همون‌طور که می‌بینی این دوتا قانون هیچ ارتباطی به هم نداشتن و لغو اولی تاثیری روی دومی نداره!

پیشنهاد:آیین‌نامه‌ی ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر (استریتی)

ب) قانون جدید طرح پزشکی برای فارغ‌التحصیلای سایر رشته‌ها:

قانون این افراد بجز شرایط بالا، یه سری تغییرات دیگه هم داشته:

۱- فارغ‌التحصیلای رشته‌های بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی از قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان خارج می گردند.

تبصره: مشمولینی که در حال حاضر در حین انجام طرح می‌باشند، باید طبق برنامه ریزی دانشگاه/دانشکده تا پایان سال جاری خاتمه خدمت داده شده و پایان طرح دریافت نمایند.

۲- خدمات مشمولین غیر شاغل (به غیر از پزشک و دندانپزشک) که مشمول طرح کمتر از ۶ ماه می‌باشند شامل افرادی که با انجام خدمت سربازی کارت پایان خدمت دریافت می کنند و کسر خدمت سربازی دارند،. «مازاد بر نیاز اعلام می‌گردد.

۳- خدمات کلیه مشمولین قانون مذکور در رشته‌های‹‹ مورد نیاز » وزارت متبوع (غیراز پزشک و دندانپزشک ) در صورتی که بیش از ۴ ماه (به صورت مداوم) در صف انتظار شروع طرح باشند و دانشگاه امکان بکارگیری آنان را در هیچ یک از واحدهای تابعه خود نداشته باشد، «مازاد بر نیاز» تلقی می‌گردد. بدیهی است مدت انتظار در صف یک دانشگاه، صرفاً در صورتی پذیرفته خواهد شد که داوطلب یا همسر ایشان در یکی از شهرستان‌های تابعه آن دانشگاه متولد شده باشد و یا این که داوطلب حداقل ۴ سال از سنوات تحصیلی خود (اعم از دبستان یا راهنمایی یا دبیرستان یا دانشگاه) را در یکی از شهرستان‌های آن دانشگاه سپری کرده باشد.

۴- تمدید یا تداوم طرح در رشته‌های مختلف اعم از اجباری و اختیاری غیر از رشته های گروه پرستاری (شامل پرستاری، اتاق عمل و هوشبری) ممنوع اعلام می‌گردد. امکان تمدید طرح در رشته‌های مذکور نیز صرفاً در مناطقی که سالانه از سوی وزارت متبوع اعلام می‌گردد مجاز می باشد.

تبصره ۱: افرادی که در حال حاضر در قالب تداوم طرح در حال فعالیت می باشند. (به غیر از رشته های گروه پرستاری)باید طبق برنامه‌ریزی دانشگاه/دانشکده و با توجه به مفاد بخشنامه شماره ۴۴۲۳/۲۰۹/د مورخ ۱۳۹۳/۸/۲۴ حداکثر تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۸ خاتمه خدمت داده شده و پایان طرح دریافت نمایند.

تبصره ۲-در صورتی که نیازهای نیروی انسانی یک دانشگاه/دانشکده در رشته‌های مورد نیاز از طریق بکارگیری نیروی طرحی مرتفع نگردد، می‌تواند برای جذب نیرو از طریق شرکت‌های پیمانکاری با اخذ مجوز از معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت و رعایت ضوابط مربوطه اقدام نماید.

تبصره۳: تمدید طرح در رشته‌های گروه پرستاری در مناطق مجاز حداکثر تا ۲ سال امکان‌پذیر می‌باشد و پس از آن در صورت ادامه نیاز، به نسبت کاهش از نیروهای طرحی، مطابق با مفاد تبصره ۲ ماده ۴ بررسی و اقدام خواهد شد.

۵- بکارگیری کلیه فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز و مازاد بر نیاز صرفاً در قبال تعداد پست‌های مصوب(پس از کسر کلیه نیروهای موجود اعم از رسمی و پیمانی و قراردادی و شرکتی و طرحی و پیام آور) و برابر شرایط احراز طبقه بندی مشاغل و پس از تأمین بار مالی مربوطه امکان پذیر است.

تغییرات جدید قانون طرح پزشکی و پیراپزشکی

درباره دکتر صادق شفائی

پزشک، فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، مادر سیب سبز، سیستول، ژلوفن، طبیبانه!

13 دیدگاه در تغییرات جدید قانون طرح پزشکی و پیراپزشکی
 1. سلام، من شنیدم علاوه بر رتبه ۱ تا ۳ آزمون های جامع ۲ و نیم درصد پذیرفته شدگان هم معاف بودند، آیا این درسته؟؟ و یکی هم آیا دارندگان اختراع یا ابداع ثبت شده که جزو استعداد ها هستند هم دیگه معاف نیستند؟!!

  • ۲.۵ درصد پذیرفته شدگان و دارندگان اختراع یا ابداع قبلا هم مشمول معافیت از طرح نبودن که الان قرار باشه معاف از طرح بشن.

 2. تکلیف دارندگان اختراع یا ابداع چی میشه؟؟؟

 3. من طرح اجباریم تموم شده الان تو تمدید طرحم
  الان می خوام پایان طرح بزنم و مدرک بگیرم اما بیمارستان می گذارم
  ایا می تونه این کار رو انجام بدن؟در صورتی که من طرح اجباری رو رفتم
  راه حلی وجود داره؟؟

 4. با سلام …طرح موقت قبل از اعزام برای رشته علوم ازمایشگاهی هم حذف شده ایا ؟

 5. آیا قانون استریتی دو و نیم درصد برتر علوم پایه برای شیوه ریفرم که شهریور ۹۸ امتحان دارن حذف شده؟

 6. سلام روز بخیر من پزشکم ۸ ماه خدمت کردم جدیدا فرزند دار شدم اگر ۳ ماه کسری بگیرم باید ۶ ماه طرح برم یا ۱۸ ماه خدمتم تموم میشه؟

 7. سلام ببخشید یه سوال داشتم من الان از طرح معافم یعنی بعد از اتمام دوره تحصیل میتونم پروانه تاسیس مطب بگیرم؟ اگر یکی معاف از طرح باشه هر شهری که بخواد میتونه پروانه بگیره؟ ممنون

 8. سلام

  میشه یک راهنمایی بکنید. من تازه فارغ التحصیل شدم و باید برم سربازی. بعد الان تا ۳ ماه فرصت دارم خودمو معرفی کنم؟ یا اصلا برای کسانی که سربازی میرن این کار لازم نیست؟

  ممنون

 9. سلام یه سوال دوستان
  اگه من طرحم رو گیلان برم تا پایان دو سال نمیتونم امتحان رزیدنتی بدم؟

 10. سلام میشه یه نفر جواب منو بده ؟ میخواستم بدونم افرادی که قبل از دانشگاه خدمت سربازی رو به طور کامل گذراندن و کارت پایان خدمت دارن هم باید ۲ سال طرح پزشکی را در مناطق محروم بگذرانند یا نه شرایط این افراد چطور میشه؟

 11. سلام یه سوال داشتم .میخواستم بدونم این طرح ۲ ساله که باید پزشک ها در مناطق محروم بگذرانند برای افرادی که قبل از دانشگاه خدمت سربازی را به طور کامل انجام دادن وکارت پایان خدمت دارن هم شامل میشه یا نه ؟تکلیف این افراد چطور است.

 12. سلام من متاهل هستم و یه بچه کوچیک دارم میخواستم بدونم برای گذراندن طرح همه رو میفرستن جای دور از مکان سکونتش یا طبق شرایط فرد مکان دوره ی طرح مشخص میشه؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *