علوم تشریحی در واقع همون آناتومی، بافت و جنینِ پزشکیه با این تفاوت که مباحث مربوط به سروگردن و دهان و دندان تعداد بیشتری از سؤالارو تو دندان‌پزشکی به خودشون اختصاص میدن.

تعداد سوالات درس علوم تشریحی در امتحان علوم پایه

تعداد سؤال پزشکی: ۰ سوال

تعداد سؤال دندان‌پزشکی: ۴۲ سوال

تفاوت سؤالات پزشکی و دندان‌پزشکی درس علوم تشریحی

علوم تشریحی در واقع همون آناتومی، بافت‌شناسی و جنینِ پزشکیه با این تفاوت که مباحث مربوط به سروگردن و دهان و دندان تعداد بیشتری از سؤالارو تو دندان‌پزشکی به خودشون اختصاص میدن.

رفرنس رسمی و تغییرات رفرنس علوم تشریحی

جدیداً اعلام نشده و توی این چند سال مدام تغییر کرده. آخرین باری که اعلام شد شهریور ۹۵ بود که بافت تن‌کیت، جنین لانگمن و ۶ تا کتاب فارسی رو اعلام کردن.

ویژگی‌های اختصاصی درس علوم تشریحی

آناتومی: اکثر سؤالا از قسمت نورو و سروگردن (بخاطر اینکه تعداد سؤالای این دو مبحث از پزشکی بیشتره طبیعتاً سؤالا به همون نسبت ریزترن) و به مقدار کمتر از توراکس طرح میشه، سایر مباحث گهگاه ازشون سؤال میاد پس بهتره که وقتتو روشون نذاری!

بافت‌شناسی: بافت دندون مثل بافت پزشکی جزء درساییه که خیلی راحت میشه خوندش و باهاش ارتباط برقرار کرد پس به هیچ وجه نباید حذف بشه ضمن اینکه خیلی زود جلو میره و وقت زیادی ازتون نمی‌گیره. سؤالاتی که ازش طرح میشه هم، سؤالای تیپیکی هستن و میشه جوابشون داد! ضمناً مبحث دهان و دندان برای بافت دندون‌پزشکی خیلی مهمه و همیشه ازش سؤال میاد!

جنین‌شناسی: اکثر سؤالای این درس واسه دندون‌پزشکی از جنین‌شناسی عمومی و سروگردن و به مقدار کمتری از دستگاه عصبی مرکزی طرح میشه. از سایر مباحث خیلی کم پیش میاد که سؤالی طرح بشه واسه همین بهتره وقت نذاری واسه‌شون.

حجم درس جهت مطالعه ضروری

۱۹۰ صفحه‌ی سیب سبز / مطالعه‌ی بیشتر: ۱۸ ساعت فیلم، ۱۳۰۶ تست درون اپلیکیشن طبیبانه

مباحث مهم علوم تشریحی

مباحث مهم آناتومی: مخ و کورتکس، خون‌رسانی اعصاب مرکزی، دیانسفال، استخوان‌شناسی، صورت، دهان و زبان، حنجره، حلق و کام.

مباحث مهم بافت‌شناسی: سؤالات تو بافت تقریباً به یه نسبت بین مباحث پخش شدن اما مباحثی که پرسؤال‌ترن اینان: بافت عصبی، بافت دهان و دندان و لوله‌ی گوارش.

مباحث مهم جنین‌شناسی: هفته‌ی سوم تا هشتم و سروگردن.

البته موقع مطالعه می‌تونی توی سیب سبز تعداد سؤالا و اهمیت هر مبحث (از نمره‌ی ۱ تا ۵) رو ببینی.

درباره دکتر صادق شفائی

پزشک، فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، مادر سیب سبز، سیستول، ژلوفن، طبیبانه!

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *